hajnowkahajnowka turystyczna

Polish
English
Russian

Ciekawe imprezy cykliczne

Międzynarodowy Festiwal Hajnowski Dni Muzyki Cerkiewnej

Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej każdego roku ściąga najlepsze chóry z całego świata. Rozpoczyna się koncertem inauguracyjnym w wykonaniu laureata czy też laureatów ubiegłorocznej edycji, a kończy dwoma koncertami galowymi: w Hajnówce i Białymstoku. Pomiędzy tymi dwoma dużymi koncertami w Soborze Św. Trójcy odbywają się przesłuchania konkursowe oraz imprezy towarzyszące m.in. wystawy fotografii. W przesłuchaniach biorą udział: chóry amatorskie, zawodowe, świeckie, parafialne bez względu na wyznanie i narodowość. Niezwykłych wrażeń dostarcza koncert plenerowy organizowany w starej żwirowni Ośrodka Jagiellońskie w samym sercu Puszczy Białowieskiej. Przedsięwzięcie otrzymało miano Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Podlaskiego w 2010 r. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej organizowany jest w maju w Soborze Św. Trójcy.


Półmaraton Hajnowski

Masowa impreza biegowa organizowana pod hasłem „Po zdrowie do Puszczy” dla amatorów aktywnego trybu życia. Trasa biegu prowadzi przez niezwykłe zakątki Puszczy Białowieskiej. Uczestnicy mają do pokonania dystans 21,097 km. Po sportowych emocjach organizowane jest spotkanie integracyjne dla uczestników biegu i ich rodzin. Dotychczas goszczono biegaczy z całej Polski jak również z Francji, Litwy, Włoch i Japonii. Półmaraton Hajnowski był wielokrotnie nagradzany, uzyskał miano m.in. Złotego Biegu 2011 w kategorii Półmaratony Kameralne. Półmaraton hajnowski organizowany jest w Amfiteatrze Miejskim w Hajnówce i Puszczy Białowieskiej.


Hajnowka Dwunastka

Hajnowska Dwunastka impreza biegowa w Hajnówce. Jej debiut miał miejsce w 2010 r., kiedy dystans 12 kilometrów przez malownicze zakątki Puszczy Białowieskiej pokonało 44 zawodników. Bieg po ścieżkach Puszczy Białowieskiej, bez limitu uczestników i ze spotkaniem w samym środku prastarego lasu, to oferta kierowana nie tylko do mieszkańców Hajnówki, ale także dla biegaczy z całej Polski. Na wszystkich zawodników którzy ukończą bieg, czeka imienny, drewniany medal zaś zwycięzcy otrzymują puchary i regionalne pamiątki z rzeźbą żubra. W programie przewidziany jest również jarmark rękodzieła ludowego, występy artystyczne oraz impreza integracyjna. Hajnowska Dwunastka organizowana jest w Puszczy Białowieskiej.


Finał Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Regionalnych Rozgłośni Radiowych „Przebojem na antenę”

Dni Hajnówki to zarówno koncerty jak i zmagania sportowe. W pierwszym dniu na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji odbywa się Spartakiada Sportowa z udziałem osób niepełnosprawnych. Pasjonatów dobrej polskiej muzyki zainteresuje finał Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Regionalnych Rozgłośni Radiowych „Przebojem na antenę”. Na scenie hajnowskiego amfiteatru konkuruje ze sobą kilkunastu finalistów regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Oceny dokonuje komisja, złożona z dziennikarzy muzycznych z całego kraju. Oprócz uczestników zmagań, na scenie pojawiają się też inni artyści, a całą imprezę kończy koncert gwiazdy. Wśród artystów, którzy zyskali popularność dzięki występowi w konkursie „Przebojem Na Antenę” znaleźli się: FEEL, Pectus, Manchester, Ewa Prus, HELOU! Impreza organizowana jest w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Hajnówce, Parku i Amfiteatrze Miejskim w Hajnówce.


Jarmark Żubra

Jarmark Żubra to prezentacja folkloru i kulturowego dziedzictwa naszego regionu - regionu pogranicza. Podczas jarmarku można podziwiać wyroby sztuki ludowej i rzemiosła. Wystawcom i zwiedzającym towarzyszą występy zespołów ludowych, w tym także z Białorusi i Ukrainy, prezentując lokalne pieśni i przyśpiewki. Niewątpliwą atrakcją jarmarku są stoiska kulinarne, na których dotychczas można było spróbować regionalnych przysmaków, m.in. kiszki ziemniaczanej, miodów a także kotletów baranich, blin narwiańskich. Stałym już elementem jarmarku są pokazy kowalstwa Stanisława Mierzwińskiego – założyciela Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce, powstałego na bazie rodzinnej kuźni. Jarmark Żubra organizowany jest w Parku Miejskim i Amfiteatrze Miejskim.

czytaj więcej:

10. Jarmark Żubra w Hajnówce, 2016

9.Tegoroczny Jarmark Żubra przerósł oczekiwania organizatorów i zwiedzających, 2015

8. Jarmark Żubra - wspaniała okazja, by poznać nasze dziedzictwo kulturowe, 2014 rok

7. Jarmark Żubra, 2013 rok

6. Jarmark Żubra - Podczas VI jarmarku królowała piękna biżuteria, 2012 rok

5. Jarmark Żubra, 2011 rok

4. Jarmark Żubr, 2010 rok 

3. Jarmark Żubra - Kolorowych jarmarków, blaszanych zegarków...., 2009 rok

2. Jarmark Żubra, 2008 rok

1. Jarmark Żubra - Dni Hajnówki pod znakiem żubra, 2007 rok


Rockowisko

Festiwal jest inicjatywą hajnowskich animatorów kultury, będącą nawiązaniem do rockowego klimatu miasta sprzed paru lat. Tradycyjnie „Rockowisko" składa się z trzech części: konkursu zespołów rockowych, koncertu zeszłorocznych laureatów i koncertu gwiazd. Fani mocniejszego brzmienia dotychczas mieli okazję posłuchać występów takich gwiazd jak: „Hellraizer", „Leniwiec", „Błękitny Nosorożec" oraz legendy polskiego punk rocka „Seksbomby". Rockowisko organizwane jest Amfiteatrze Miejskim.


Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP

Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP to letnia wędrówka po miasteczkach wschodniego Podlasia. Artyści z Polski, Czech, Białorusi, Węgier, Hiszpanii i Francji odwiedzają sześć miejscowości – finał tradycyjnie organizowany jest w Hajnówce. W każdym z miejsc prezentowane są  przedstawienia, podzielone na blok dla dzieci i dla dorosłych. Wstęp na wszystkie jest bezpłatny. Program został tak skonstruowany, by pokazać jak największą różnorodność konwencji teatralnych, technik aktorskich, bogactwo nastrojów, zaskakiwać i oczarowywać teatralną magią. Dotychczasowe edycje WERTEPU spotkały się ze znakomitym przyjęciem mieszkańców, samorządów i mediów. Eksperyment jakim było wyjście z teatrem do małych miasteczek i wsi powiódł się. Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP organizowany jest w Hajnowskim Domu Kultury.


Kultura na schodach

Białoruskie Festyny Etnograficzne organizowane są od 2005 roku. Są świętem białoruskiej mniejszości narodowej. Atrakcją tegorocznego festynu są warsztaty kulinarne, prezentacje z degustacją tradycyjnych dla Białorusinów potraw z ziemniaka, a także warsztaty etnograficzne: tkactwo, lepienie z gliny, plecenie ze słomy, wikliny, obróbka drewna. Towarzyszą im występy zespołów śpiewaczych i wokalno – instrumentalnych. „Kultura na schodach” organizowana jest w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej.

Newsletter

Nazwa:
Email:

Showcases

Background Image


TEXT_LEGAL Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.